Kategorije

Arhiva

984.

984. PRIČAO NAM JE Ebul-Velid, njemu Šu’be, ovome Adijj b. Sabit, govoreći: “Čuo sam Seida b. Džubejra gdje prenosi od Ibnu-Abbasa, da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, izašao prvog dana Ramazanskog bajrama i klanjao dva rekata bajram-namaza, a prije Pročitaj više ›

983.

983. PRIČAO NAM JE Jahja b. Bukejr, njemu Lejs, prenoseći od Ukajla, on od Ibni-Šihaba, ovaj od Urva, a on od Aiše, da joj je Ebu-Bekr u danima Mine unišao, a kod nje bijahu dvije djevojčice koje su udarale u Pročitaj više ›

982.

982. PRIČAO NAM JE Muhammed b. Selam, njega obavijestio Ebu-Tumejle Jahja b. Vadih, prenoseći od Fulejha b. Sulejmana, on od Seida b. Harisa, a ovaj od Džabira, koji kaže: “Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, vraćao bi se (sa musale) drugim Pročitaj više ›

981.

981. PRIČAO NAM JE Muslim, njemu Šu’be, prenoseći od Esveda, on od Džunbeda koji kaže: “Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, na prvi dan Kurban-bajrama klanjao je, potom održao hutbu, a zatim zaklao kurban i rekao: ‘Ko je zaklao kurban prije Pročitaj više ›

980.

980. PRIČAO NAM JE Hamid b. Umer, prenoseći od Hammada b. Zajda, on od Ejuba, ovaj od Muhammeda, da je Enes b. Malik rekao: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, klanjao je prvi dan Kurban-bajrama, održao hutbu i naredio da Pročitaj više ›

979.

979. PRIČAO NAM JE Musedded, njemu Ebul-Ahves, ovome Mensur b. Mu’temir, prenoseći od Ša’bija, on od Bera’a b. Aziba, koji je rekao: “Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, na dan Kurban-bajrama održao nam je hutbu poslije obavljenog bajram-namaza i rekao: Pročitaj više ›

978.

978. PRIČAO NAM JE Abdullah b. Jusuf, njemu Lejs, ovome Kesir b. Ferkad, prenoseći od Nafija, on od Ibni-Omera, da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, klao devu ili kakvo drugo živinče na musali. Originalni tekst: حَدَّثَنَا عَبْدُ اللَّهِ بْنُ Pročitaj više ›

977.

977. PRIČAO NAM JE Muhammed b. Musenna’a, njemu b. Ebu-Adija, prenoseći od Ibni-Avna, on od Muhammeda (Ibni-Sirina), da je Umm-Atijja rekla: “Naređeno nam je da Bajramom izađemo na musalu i da sa sobom izvedemo osobe sa menstruacijom, punoljetne djevojke i Pročitaj više ›

976.

976. PRIČAO NAM JE Ebu-Ma’mer, njemu Abdul-Varis, ovome Ejub, prenoseći od Hafse b. Sirin, koja je rekla: “Mi smo zabranjivale našim djevojkama da Bajramom izlaze (na musalu). Kasnije nam je došla jedna žena i odsjela u domu Benu-Halefa. Ja sam Pročitaj više ›

975.

975. Ibnu-Džurejdž kaže da ga je obavijestio Hasan b. Muslim, prenoseći od Tavusa, on od Ibni-Abbasa, radijallahu anhuma, da je rekao: “Prisustvovao sam Vjerovjesnikovom, sallallahu alejhi ve sellem, klanjanju ramazanskog bajram-namaza, zatim Ebu-Bekrovu, Omerovu i Osmanovu, radijallahu anhuma, i oni Pročitaj više ›

974.

974. PRIČAO NAM JE Ishak b. Ibrahim, njemu Abdur-Rezak, ovome Ibnu-Džurejdž, njega obavijestio A’ta, prenoseći od Džabira b. Abdullaha da ga je čuo gdje kaže: “Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, na dan Ramazanskog bajrama ustao je i klanjao; počeo je Pročitaj više ›

973.

973. PRIČAO NAM JE Musedded, njemu Jahja, prenoseći od Sufjana, ovome ispričao Abdurrahman b. Abis, on čuo da je neko pitao Ibni-Abbasa: “Jesi li ti sa Vjerovjesnikom, sallallahu alejhi ve sellem, prisustvovao obavljanju bajram-namaza?” “Da, jesam”, odgovorio je, “a da Pročitaj više ›